آینده شغل حسابداری چطور خواهد بود؟
151515
زمان مطالعه درسنامه: ۱۵ دقیقه
Untitled 15555 1
نویسنده درسنامه: رضا مغانلو

مقدمه

احتمالا در مورد انتخاب حسابداری به عنوان شغل  در حال  تصمیم گیری هستید که  با جست و جو  و تحقیق در  رابطه با این موضوع به این مقاله رسیدید ، برای اتخاذ بهترین تصمیم لطفا این مقاله را با دقت تا انتها مطالعه بفرمایید.

قبل از هر چیزی شما باید با تعریف حسابداری آشنا شوید ، حسابداری به طور خلاصه شامل ۶ مرحله می باشد ، جمع آوری رویداد های دارای اثر مالی ، تجزیه و تحلیل ، ثبت ، طبقه بندی ، تلخیص و گزارش آن ها به استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی که با توجه به آنها بهترین تصمیم را بگیرند.

نیاز کسب و کارها به حسابدار

شما باید توجه داشته باشید که اصلی ترین و مهم ترین محصول یک حسابدار و سیستم حسابداری ارائه انواع گزارش ها به استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی هست

سخت گیری های سازمان امور مالیاتی

در سال های اخیر که در  بودجه بندی در آمد های وصل مالیات از درآمد ها نفتی و سایر درآمدها پیشی گرفته و سازمان امور مالیاتی به همراه طرح جامع مالیاتی در راستای دولت الکترونیک و با راه اندازی سامانه های جدید که مهم ترین آن ها سامانه مودیان می باشد ، مودیان بسیار زیادی را به تازگی شناسایی کرده که بسیار از آن ها کسب و کار کوچک و شخص حقیقی هستند که نیاز به حسابدار حتی به صورت پاره وقت دارند.tax organization 1600 02 01 30

سامانه های دولتی و حاکمیتی

در عصری هستیم که دولت و حاکمیت برای مدیریت هر چه بهتر امور از سامانه های مختلفی استفاده میکنند و کسب و کار ها و مدیران را ملزم به استفاده از آن ها می کنند فارغ از این که این سامانه ها چه کاربردی دارند و یا چه هدفی را دنبال می کنند ولی حسابداران به دلیل اینکه دانش مالی و نرم افزاری مناسبی دراند بهترین شخص برای مدیریت و ورود اطلاعات به این سامانه ها می باشند .

تاثیر نرم افزار های تحت وب و ابری

با بروز نرم افزار های تحت وب در حوزه حسابداری و حتی سایر حوزه ها مانند اتوماسیون اداری ، سایت ها و سامانه های دولتی و حاکمیتی بسیاری از امور حسابداری با به صورت دورکار و پروژه ای می توان انجام داد، و این موضوع فرصت ویژه ای برای حسابداران به وجود آورده که پروژه های مختلفی را همزمان بتوانند پیش ببرند و اگر مهارت تیم سازی و برقراری ارتباط با سایر همکاران خود را داشته باشند می توانند  تعداد پروژه ها را بالاتر ببرند و حتی محدود به یک شهر یا استان خاص نباشند و به کل کشور و یا حتی به صورت بین المللی خدمات حسابداری و مالیات بدهند و در آینده نیز شرکت خدمات مالی و مالیاتی خود را تاسیس کنند.

تاثیر هوش مصنوعی در حسابداری

تاثیر هوش مصنوعی در حسابداری بسیار مشابه به تاثیر بروز نرم افزار های حسابداری در حسابداری می باشد ، زمانی که نرم افزار های حسابداری به عنوان ابزار کار حسابداری ظهور کردند بسیاری از حسابداران که به صورت دفتری به انجام امور حسابداری می پرداختند ، شغل خود را از دست دادند و اصلی ترین  دلیل آن این بود که  دانش خود را بروز نکردند و به ابزار های جدید مسلح نشدند ، در کنار این اشخاص افرادی هم بودند که خیلی زود با نرم افزارهای حسابداری آشنا شدند و یادگرفتند با آن امورا ت حسابداری خود را پیش ببرند و اتفاقا خیلی هم در زمان صرفه جویی کردند ، گزارش های دقیق تری دادند و  موفقیت های بسیاری به دست آوردند.

هوش مصنوعی نیز الان ابزار کار حسابداران هست و تمامی حسابداران به مرور باید نحوه کار با هوش مصنوعی ، کاربرد های هوش مصنوعی در حسابداری و … آشنا شوند و اگر در انجام دادند این کار از همکاران خود پیشی بگیرند آینده بازارکار حسابداری متعلق به آن ها خواهد بود.getimg ai img GrwBwmlojRF4QUTTZf083 780x470 1

چند توصیه مهم :

  1. به فکر استخدام در شرکت های دولتی نباشید و بازارهدف و مخاطب هدف خود  را شرکت ها و کسب و کارهای صوصی قرار بدهید چرا که در کسب و کار های خصوصی شایسته سالاری بیشتری هست و متناسب با ارزش افزوده ای که برای کارفرما ایجاد می کنید و بازدهی که از خود نشان میدهید  حقوق دریافت می کنید.
  2. در صورت امکان به جای انتخاب یک پروژه یا کارفرمای بزرگ که انتظار حضور تمام وقت دارند ، چند تا پروژه کوچک که به صورت پاره وقت می باشد را انتخاب کنید شما با این کار در یک سابقه کاری یکسان با همکاران خود که همزمان با شما شروع کرده اند ، تجربه کاری بیشتری خواهید داشت.
  3. یکی از حوزه های حسابداری را انتخاب کنید و به صورت تخصصی در آن حوزه فعالیت کنید ، همانطور که احتمالا خودتان اطلاع دارید ما در عصر فوق تخصص ها زندگی می کنیم و با انتخاب یک حوزه از حسابداری شما رقبای کمتری دارید ، خودتان تخصص بیشتری دارید ، سرعت برندینگ و جذب پروژه شما  بالاتر هست و بسیاری از مزایای دیگر دلیل این پیشنهاد من به شماست.
  4. به آموزه های دانشگاه اکتفا نکنید ، متاسفانه دانش آکادمیک به تنهایی برای ورود به بازارکار حسابداری اصلا کافی نیست و شما نیاز به یادگیری مهارت های مهم حسابداری دارید ، مهارت هایی نظیر کار با نرم افزار های حسابداری ، نرم افزار اکسل ، سامانه های مالیاتی و بیمه ای و …. که در دانشگاه آموزش داده نمی شود.
  5. منتظر اتمام دانشگاه نباشید ، متاسفانه برخی از دانشجویان که تعداد آن ها کم هست نیست منتظر اتمام دانشگاه هستند که کار به خودی خود به سراغ آنها بیاید ، دوستان من این اتفاق به هیچ وقت نخواهد افتاد حتی اگر شما فارغ التحصیل بهترین دانشگاه در ایران باشید ، از  همان دوران دانشجویی به فکر اشتغال در حوزه حسابداری حتی به عنوان کارآموز باشید و سعی کنید در طول دوران دانشجویی علاوه بر دانش ، مهارت و تجربه نیز کسب کنید .

جمع بندی

با توجه به توضیحات ارائه شده تا کنون و همچنین با بررسی پلتفرم های کاریابی متوجه تقاضای موجود برای حسابدار و  گستردگی بازار کار حسابداری شدید ،در نهایت  اگر بعد از مطالعه مقاله تصمیم جدی هنوز برای شروع شغل حسابداری را نگرفتید من به شما ویدیوی نقشه راه یادگیری حسابداری را پیشنهاد می کنم ، همچنین شما می توانید با دوره ها و محصولات رایگان خانه حسابداری شروع کنید.

مسیر یادگیری
۱ - بازارکار حسابداری
۲ - رشته های مختلف حسابداری
۳ - کدام رشته از حسابداری پولساز تر است
۴ - بهترین دانشگاه های حسابداری
۶ - بهترین اساتید حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

۵/۵ - (۱ امتیاز)